Stačí tři, čtyři kvalitní suroviny a spolu s dobrým olivákem máte lahůdku

Stačí tři, čtyři kvalitní suroviny a spolu s dobrým olivákem máte lahůdku

Karolína Ponocná Kamberská 
Známá kuchařka, autorka několika knih receptů, novinářka, píšící polovina dua Sestry Steinovy a nyní i nutriční specialistka-poradkyně o tom, jak bychom mohli zlepšit svůj jídelníček a proč jsou kvalitní potraviny důležité.

Jste původně novinářka. Kdy a proč vás uhranulo vaření?
Já jsem vlastně skoro od začátku psala hodně o jídle, pokud pominu první dva roky po studiu politologie. Těsně po škole jsem samozřejmě měla pocit, že nastudované moudro musím používat, takže jsem psala o politických a společenských tématech, třeba do Respektu, Prostoru i jinam. Ale brzo jsem zjistila, že na to nemám nervy. Člověk aby se furt zlobil, když píše o politice! A tak jsem rychle přešla k milejším tématům - k jídlu, rodině, prostě tomu, co je nadčasové a dává mi to větší smysl. Ale držím palce každému, kdo u psaní o politice vydržel, protože nebýt novinářů, mohli by si politici dělat úplně co chtějí. Jen to prostě není práce pro mě. Potřebuju harmonii a klid.

Měla jste velmi populární TV pořad. Kolik jídel jste v televizi uvařila?
Spočítané to nemám, ale vyšly mi čtyři kuchařky s recepty z pořadů a v každé je tak 80 receptů - takže přes tři stovky? Trvalo to pět let - psaní kuchařek a natáčení. Byla to intenzivní a krásná doba.

Jaké jídlo máte nejraději a jaké nejraději vaříte?
Jsem polívková, pořád u mě bublá nějaký vývar... Mám ráda kombinaci dobrého masa a opečené zeleniny, takže typické jsou u nás na talíři třeba kombinace "minutkové kachní prso + pyré z kořenové zeleniny" nebo "losos s fazolkami a orientálním salátem".
Myslíte si, že Češi jedí zdravě?
Myslím, že se to hodně zlepšilo. Vidím to u sebe v nutriční poradně, polovina klientek má opravdu skvělé znalosti o jídle, což je základ úspěchu, i když třeba při hubnutí jde kromě znalostí i o jejich aplikaci do praxe... A generace mých dětí, tedy lidé mezi 20 a 30 lety, je v tomhle možná až trochu moc přísná, i když je to samozřejmě individuální - znám i holky, které se živí Colou... Většina z nás si ale dává už docela pozor. Podívejte se jen na to, jak se vyvinula menu ve střední třídě restaurací.
V čem bychom měli změnit návyky, co nám nejvíc škodí?
Nesoustředěnost. V naší současné národní kultuře jako by zmizel ten zvyk, že si k jídlu sedneme, zapálíme svíčku, dáme si ho soustředěně a vychutnáme. Místo toho něco ve fofru zblajzneme, třeba u počítače, ale to nás nemůže uspokojit. Proto za chvíli hledáme, co bychom zblajzli dalšího. Naše prabáby tohle uměly líp.

Jak a proč nám může prospět častější konzumace olivového oleje?
Spousta lidí má tendenci ve stravě potlačovat tuky, ale je to nesmysl, lidské tělo je potřebuje na strašně moc věcí. Takže tuky jo, ale ty zdravé! Na běžné vaření a hlavně na studenou kuchyni je olivový olej první volba, má výborné složení i chuť. Nehodí se samozřejmě všude, od toho máme i jiné kvalitní tuky, to je jasná věc. Ale ten olivový má i další bonus - přináší nám do jídelníčku středomořskou kuchyni. Ta má hodně výhod - máme ji spojenou s příjemným časem u moře, a proto je nám sympatická - a zároveň je to jedna z nejzdravějších kuchyní světa.

Proč jsou podle vás důležité kvalitní potraviny?
Protože chceme, aby naše tělo fungovalo, abychom měli hromadu energie, výdrž, imunitu, dobrou náladu. Špatné potraviny, takový ten průmyslový brak, nám tohle berou - jak všichni určitě vidíme na pár příkladech ze svého okolí... Mimochodem jedna z dalších výhod olivového oleje je, že svádí k jednoduchosti. Jeho výjimečnou chuť nechcete zničit hromadou dalších ochucovadel, chcete ji nechat vyniknout. Proto vám stačí třeba jen tři, čtyři kvalitní suroviny a spolu s dobrým olivákem máte lahůdku. Náš metabolismus si takhle jednoduše postavené jídlo užije se stejnou radostí jako my.

karolinaponocnakamberska.cz

Zpět na blog